מאמרים

סיפור אמיתי על חושך ואורפסח הוא החג המסמל את תהליך השחרור מעבדות לחירות של עם שלם.מילים רבות נכתבו על החירות הזו, וערב שלם של חג נסוב סביב סיפור יציאתו של עם אחד מעבדות לחירות, והאופן בו נוצר והתגבש העם הזה באמצעות התהליך שנמשך 40 שנה. ובכל שנה אנו תוהים- מהי החירות הזו?

 

ישנה החירות  ה"חיצונית"- המוכתבת על ידי התנאים החיצוניים, אם זה הכפיפות לתנאים שמכתיב עם אחר, או- הבנקים, התאגידים, המונופוליסטים הגדולים. על קיומה ודיוקה של החירות הזו כך ניטשים מאבקים וויכוחים ציבוריים רבים. וויכוחים בין כוחות הרואים עצמם ככוחות אור או חושך, רובם רואים עצמם כאור, אגב, גם כאשר הם מורידים את השאלטר למישהו אחר.

 

וישנה החירות הפנימית – שהיא החופש מהשעבוד העצמי שאני כופים על עצמנו. שעבוד המתבטא על ידי הפחדים שלנו, ההרגלים, האמונות והמחשבות המגבילות. על חירות זו ניטשים מאבקים אישיים, פרטיים, לרוב נסתרים מעיני זרים. אלה מאבקים שבין כוחות האור והחושך הפרטיים. שלנו.

ובין שתי 'חירויות' אלה מתקיימות מערכות יחסים מורכבות, בהן פעמים אנו בוחרים להרגיש משועבדים, גם כאשר תנאינו החיצוניים חופשיים, ופעמים אנו מסוגלים להרגיש בני חורין, גם בסיטואציות בהן נדמה כי התנאים החיצוניים כובלים אותנו.

 

אני מכירה סיפור אמיתי על חושך ואור, על מורכבות המאזן בין החירות הפנימית והחיצונית. סיפור המגלם בתוכו את עומק השעבוד החיצוני-פנימי, ואשר מעיד כמה עמוק וכואב הוא תהליך השחרור.

זהו סיפורו של אדם יקר, בעל כוחות נפש אדירים, אשר גדל בפולין האנטישמית, וספג כילד לגלוג, רדיפות והצקות. כשהיה בחור צעיר, פרצה המלחמה, והוא נזרק אל התופת של פולין-גרמניה, כשהוא מתגלגל ממחנה עבודה לגטו, למחנה עבודה אחר, ולמחנות נוספים. לבסוף, כשהוא למעשה במצב של אפיסת הכל, מוזלמן, הוא מועלה לרכבת אשר מופצצת על ידי האמריקאים, ושומריה בורחים כולם. כך, בלב גרמניה, עומדת הרכבת ועליה אסירים יהודים שאיבדו את משפחתם וכל שהיה להם, שחוו את התופת הנוראה ביותר, וברגע אחד- הם נזרקים אל החופש. שש שנים הם חיכו לרגע המכונן הזה, הרגע בו ישובו להיות בני חורין, ומיד אחריו- הרגע בו יוכלו לאכול, להתקלח, להתלבש, לצאת לאן שיאווה ליבם. אולם, כפי שמתברר בסיפור, לאחר שש שנים של עבדות, מוות וכיליון- צריך אדם הכנה כדי לצאת לחופשי. צריך אדם את מדבר סיני שלו.  

 

כי ברגע השחרור הזה, לאחר שהשתמשו כבר בכל כוחות הנפש שהיו להם, נתקפים האסירים בחשש אדיר- הפחד שלא יאמינו להם. הפחד שלא יאמינו להם שהם היו 'שם', ופחד מיוחד ונוסף. כיוון שאסירים אלה ניצלו ממחנות עבודה ולא ממחנות ריכוז- הם לא סומנו במספר על זרועם. עתה הם פחדו שללא המספר על זרועם- לא יאמינו להם שהם היו כלל אסירים. ומה היה להם ללא זהותם כאסירים, זהות אשר בתהליך מחריד שנמשך שש שנים מחקה את כל סממני ומאפייני זהותם הקודמת?

 

וכך, אותם אסירים, טרום הפיכתם לאנשים חופשיים, ישבו וקעקעו במו ידיהם מספרים על זרועם- למען יהיו כמו כולם. למען יאמינו להם, ובהם. בדרך שנראית כבלתי נתפסת כמעט, הם בחרו להשתייך לעמם החוזר ומתהווה.

קל לפרש את הסיפור רק כתגובה לפחד, ואולי לכעוס/להתרעם/לסרב להבין. אני בוחרת לחשוב שאולי הם עשו זאת כתהליך של שחרור עצמי. אולי היה זה קעקועו של החושך, כמו קעקוע זכרה של יציאת מצריים, על מנת להיות יכולים לצאת אל האור. ובמחשבה נוספת, אני בוחרת לחשוב שהיה זה אומץ לב, כיוון שהם בחרו בחיים, ולמרות שאינטואיטיבית נדמה לנו אולי כי זו הבחירה היחידה, אין זו בחירה מובנת מאליה למי שניצל מ'שם'. הם בחרו לחיות, והם בחרו לפעול   למען החיים האלה. ואולי הפעולה הזו, אשר שייכה אותם לקהילה 'שלהם', היא אשר התניעה את המשך חייהם.

 

ואתם- כיצד הייתם נוהגים בסיטואציה הזו, דומה, אחרת (תודה לאל) אך שיש בה משהו מן המשותף? האם גם אנו מקעקעים עצמנו אל הפחדים שלנו, אל החושך שלנו, גם כאשר אנו  עומדים באור?

 

ומה אתם חשים כלפי אותם אסירים? כעס/דחייה/רחמים/חמלה/עצב? 

 

ומה אתם לוקחים מסיפור זה? את העבדות? את החירות? את החופש לבחור בזו או בזו? את החמלה לכל אדם באשר הוא על הציר הזה שבין חירות הנפש, ושעבודה? את הציר בו אנו שותפים כולם במדינה הזו/ ביבשת/בעולם/ביקום- הציר שבין חושך ואור?

 

מה שאנו מרגישים כלפי הסיפור הזה ולוקחים ממנו משקף, במידת מה, את האופן בו אנו רואים את עצמנו ואחרים על הציר שבין חופש ועבדות.

 

שיהיה לכולנו חג חירות אמיתי ושמח!!

 

ושנהיה אור אמיתי לעצמנו ולעמים שאיתנו במסע הזה!!!            

 

מילכה

סיפור אמיתי על חושך ואור
Share
 
 
 
  "גם אצלכם לא כל הימים מתחילים נפלא? קמים עייפים, לחוצים ובלתי מרוכזים? רוצים נורא להרגיש טוב עם עצמכם והחיים, אבל איכשהו זה לא מצליח?
הורידו את ספרון המתנה שהכנתי לכם, וקחו לעצמכם 5 דקות בלבד, ולא תאמינו כמה מהר ובקלות אתם יכולים להרגיש מרוכזים, רגועים ואנרגטיים יותר ליום שלפניכם. להורדה - מלאו את פרטיכם בטופס ההרשמה, ומייד תוכלו להוריד את הספרון שיעשה לכם את הבוקר."

מאמרים

© כל הזכויות שמורות מילכה ליאון | החופש לבחור | המרכז ללימודי שיטת EFT

Tivonet

a>